Strona główna > Artykuły medyczne > Zdrowe zęby... szczęśliwe zwierzęta

Zdrowe zęby... szczęśliwe zwierzęta

Właściwa higiena jamy ustnej pupila jest równie istotna jak higiena Twojej jamy ustnej! 

Niestety, pomimo ze większość z nas zdaje sobie sprawę jak ważne jest dbanie o zdrowy stan uzębienia ogromna cześć pacjentów trafiających do lekarza weterynarii wymaga leczenia... Czy wiedziałeś że zmiany w obrębie jamy ustnej to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u lekarza weterynarii?

 

Na co należy zwrócić uwagę:

  • przykry ,nieprzyjemny oddech
  • żółte zęby
  • czerwone, napuchnięte dziąsła
  • krwawienie z jamy ustnej-krew na ulubionej zabawce do żucia
  • spadek apetytu
  • nadmierne ślinienie

 

ZĘBOWE fakty ;-)

Przykry oddech (HALITOZA) to bardzo często pierwsza oznaka problemu w obrębie jamy ustnej, obecnie nawet 80% psów i kotów powyżej 3 roku życia ma problemy ze stanem uzębienia! Po każdym posiłku na powierzchni zębowej zbiera się nalot stanowiący doskonała pożywkę dla bakterii bytujących w jamie ustnej ,( bakterie formujące nalot namnażają się nieustannie i produkują toksyny) wraz z upływem czasu, nalot staje się twardszy i zamienia się w kamień najczęściej koloru żółtego lub brązowego -możesz zobaczyć to gołym okiem, a na pewno możesz to wyczuć. Kamień to doskonała pożywka dla dalszego wzrostu drobnoustrojów co w konsekwencji doprowadza do stanu zapalnego przyzębia i zapalenia dziąseł.

 

Zapalenie dziąseł- toksyny produkowane przez bakterie powodują zapalenie w obrębie dziąseł, dziąsła stają się obrzęknięte czerwone łatwo krwawią, nasz pupil może stracić apetyt i nadmiernie się ślinić, bardzo często ociera łapką bolesne miejsce. Wczesne zapalenie dziąseł może być wyleczone poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia takiego jak - podawanie antybiotyków i usunięcie płytki nazębnej/kamienia ( zabieg usuwania płytki nazębnej odbywa się w narkozie) i wprowadzenie dziennej rutyny szczotkowania jamy ustnej zwierzaka. 

 

Jeżeli nie podejmiemy leczenia chorych dziąseł choroba postępuje, dziąsła ,chore i obrzęknięte odsłaniają stopniowo ząb ,formują się tzw kieszonki, w których bakterie i cząstki niestrawionego pokarmu powodują bardzo silne reakcję zapalną, w przypadku braku interwencji lekarza weterynarii może dojść do utraty zębów!ponieważ zarówno dziąsło jak i ząb zostanie poważnie uszkodzony. Bakterie ,które znajdują się w jamie ustnej mogą po przedostaniu się do krwi np poprzez uszkodzone dziąsła spowodować uszkodzenie innych części ciała -bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia uszkodzenie serca, wątroby czy nerek! 

 

Czy dieta ma wpływ na chorobie przyzębia?

TAK ma!prawidłowa dieta to często klucz do zdrowego uśmiechu! Udowodniono naukowo ze spożywanie wyłącznie miękkiej karmy prowadzi do nadmiernego i często wzmożonego wzrostu płytki nazębnej.

 

JAK dbać o zdrowie zębów:

Regularnie sprawdzaj czystość jamy ustnej Twojego pupila, przyzwyczaj swojego zwierzaka do tego rytuału, unikaj stresu!

 

W trakcie kontrolnej wizyty u lekarza weterynarii Twój zwierzak jest dokładnie przebadany pod kątem chorób przyzębia, postaraj się o wizyty co najmniej dwa razy do roku nie bagatelizuj pierwszych oznak choroby-wcześnie wykryta pozwoli Tobie i Twojemu pupilowi śmiać się szeroko przez długi czas pamiętaj , zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć - nie boj się zacząć dbać o codzienna higienę jamy ustnej twojego pupila

 

Twój lekarz weterynarii dobierze najlepsza terapie prewencyjna to może to być zarówno karma jak i specjalistyczna pasta do zębów a nawet proszek, którym posypiesz karmę czy płyn, który dodasz do wody - zęby powinno się szczotkować codziennie aby zapobiec tworzeniu się nalotu. pamiętaj wszystko wymaga czasu i poświecenia ,ale wspólnie możecie osiągnąć sukces.

Partnerzy portalu