Strona główna > Artykuły medyczne > Pchły

Pchły

Szanowni Państwo,

Każdego dnia wszyscy staramy się dbać jak najlepiej o nasze zwierzęta , nie zawsze jednak zjawiska związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem naszego czworonożnego przyjaciela są dla nas do końca zrozumiałe . Dlatego też, postanowiliśmy poświęcić Państwu cykl artykułów dotyczących prewencji,dzięki czemu dostarczymy wszystkim zainteresowanym podstawowych informacji na temat spraw codziennych ,ale jakże ważnych dla całej rodziny.

 

 

Ciekawe życie pcheł:

 • pchła może cały rok czekać w bezruchu ... natomiast reakcja na dźwięk ; psich,kocich, a nawet ludzkich kroków natychmiast wyrywa pchłę z tak zwanego odrętwienia i wówczas pchła atakuje.
 • dziennie, pchła potrafi wypić ilość krwi dwudziestokrotnie przewyższającą ciężar jej ciała, a cały posiłek trwa średnio 3 minuty!
 • to niesamowity skoczek: te niewielkie owady dzięki temu, że ich "mięśnie" zawierają niezwykle sprężystą substancję zwaną rezyliną, potrafią wykonać aż 30 tysięcy skoków bez przerwy.!!! każdy pchli skok można przyrównać do skoku człowieka na wysokość wieży Eiffla z przyspieszeniem rzędu 140 G, czyli 50 razy większym niż ma rakieta kosmiczna.
 • http://dziwowisko.pl/wpcontent/uploads/2013/08/pchlicyrk1.jpg

 

Pośród różnych dziwactw i osobliwości, jakie dostarczały ludziom rozrywki w dawnych czasach,to pchli cyrk był jedną z atrakcji. Ta zamierzchła gałąź show-biznesu narodziła się w XVI stuleciu, a szczyt jej popularności przypadł na przełom XIX i XX wieku. Przygotowanie tego rodzaju cyrku polegało na tym, że pchły były najpierw segregowane pod kątem tego, czy bardziej nadają się do skakania, czy do biegania.

 

Te pierwsze przeznaczano następnie do sztuczek z wykorzystaniem piłek, drugie zaś – do ciągnięcia różnych przedmiotów, zwykle miniaturowych powozów, które były od pcheł znacząco większe. Po dokonaniu selekcji zakładano insektom specjalną uprząż w postaci cienkiego drucika owijanego wokół szyi, którego drugi koniec przywiązywano do odpowiednich rekwizytów, i który pchły nosiły później przez resztę swojego krótkiego, kilkumiesięcznego życia. 

 

P c h ł a k o c i a ( C t e n o c e p h a l i d e s f e l i s ), to owady i pasożyty. Poza kotem i psem ,pchła może pasożytować na człowieku,pchła psia dodatkowo na wilku i lisie oraz innych zwierzętach domowych i dzikich. Pchły nie oszczędzają nawet szczurów! Jest to pasożyt kosmopolityczny. Około 10 - 20% owadów przebywa na żywicielu, reszta w jego posłaniu i miejscach wylegiwania się np. w tapicerowanych meblach, fugach, pomiędzy deskami w podłodze,tam tez składają jaja Cykl rozwojowy jest krotki około 4 tygodni ,a to dodatkowo utrudnia walkę z tym pasożytem. 

 

Dorosła pchła atakuje zwierzę pożywia się krwią,oddaje kał, po około dwóch dniach zaczyna składać jaja – w zależności od gatunku , jedna pchła, może złożyć od 600 do 2000 jaj w trakcie swojego życia. Ważne : Pamiętajmy że przypadku braku swojego preferowanego żywiciela pchła poszukuje innych ofiar , na przykład ludzi

 • Jaja najczęściej są składane na skórze (w sierści) zwierzęcia,pchła nie przytwierdza jaj do włosa więc jaja
  spadają...
 • larwy wykluwają się z jaj i ... chowają w miejscach, gdzie światło nie ma dostępu: np. w dywanach,  wykładzinach , pod meblami czy w pościeli .
 • Larwy przekształcają się w kokonach w dorosła postać pchły . Jeśli w środowisku znajdują się żywiciele (zwierzęta), wytwarzane przez nich wibracje podłoża i ciepło powodują, że pchły uwalniają się z kokonów i atakują.
 • Zależnie od temperatury cały cykl rozwojowy (14) trwa nie dłużej niż 23 tygodnie. W niskich temperaturach cykl rozwojowy pcheł jest zahamowany.

 

Jak rozpoznać czy TWÓJ zwierzak jest zaatakowany przez pchły....?

Samą pchłę trudno jest znaleźć na psie/kocie szczególnie jeśli inwazja nie jest bardzo intensywna, czyli jeśli pcheł jest mało. Potrafią się one błyskawicznie poruszać. Najczęstszym objawem obecności pcheł jest świąd,szczególnie w okolicy uszu,ud a szczególnie boków ciała i grzbietu, dlatego przeglądajmy te miejsca w poszukiwaniu pcheł, bądź po prostu ich odchodów. Odchody pcheł wyglądają jak czarne kropki, w przypadku psów o ciemnym umaszczeniu odnalezienie ich może zająć trochę czasu, warto to robić przy dobrym oświetleniu lub wyczesać pupila nad białą kartką.

 

Jak rozpoznać czy te czarne kropeczki to faktycznie odchody pcheł, a nie zwykły brud? To bardzo proste! Nakładamy podejrzane paprochy na chusteczkę higieniczną, a następnie skrapiamy wodą. Jeśli wokół kropeczek tworzy się brązowoczerwone zabarwienie to na pewno są to odchody pcheł (zabarwienie pochodzi z resztek niestrawionej krwi).

 

Pamiętajmy: LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ

 • preparaty typu spot on należy aplikować regularnie wg wskazań lekarza/producenta większość preparatów chroni Twojego pupila przez 4 tygodnie.
 • Preparaty typu „spot on „powinny być aplikowane co najmniej 2 dni przed lub 2 dni po kąpieli NIE podawaj preparatu na świeżo wykąpanego psa ponieważ grozi to wystąpieniem reakcji alergicznej/podrażnienia skóry. Kąpiel bezpośrednio po aplikacji preparatu nie pozwoli na pewną ochronę ! nie dotyczy to obroży przeciwpchelnych ,ale i o nie trzeba dbać!

 

Na rynku dostępne są również formy iniekcyjne zabezpieczające KOTY na 6 miesięcy

 • zachowaj odstęp pomiędzy stosowaniem tabletek przeciw robaczych i preparatów przeciwko pasożytom zewnętrznym
 • dbaj o swoje zdrowie : zawsze myj ręce po zastosowaniu preparatów przeciwpchelnych

 

NIE ZAPOBIEGASZ ? Leczysz.... dla zwierzęcia:

 • APZS Atopowe pchle zapalenie skóry
 • tasiemczyca pchły przenoszą jaja niektórych tasiemców!!Uwaga tasiemiec Dyphilidum caninum atakuje dzieci!
 • anemia pożywienie pcheł to krew!
 • naruszenie bariery skórnej a więc możliwość wniknięcia szeregu bakterii i wtórne choroby skóry i nie tylko!!!
 • niekiedy długotrwałe leczenie , antybiotykoterapia, kołnierz elżbietański zabezpieczający przed samo okaleczaniem się , stres!ból, świąd i ogromny dyskomfort
 • możliwość przeniesienia wirusa białaczki kociej choroby NIEULECZALNEJ

 

Dla domowników:

 • ryzyko pogryzienia przez pasożyta
 • stres, walka z pchłami w domu stosowanie preparatów mających za zadanie wytępienia pasożyta i usunięcia jaj - ryzyko zniszczenia mebli
 • koszt wizyty u lekarza weterynarii - leczenie

Partnerzy portalu